MACCONNELL DIVISION GS RAGGED                   Page 1

                          USCSA Team Scoring  1/20/18                           

   Best three 'A' team members's combined times make up the team's total time   
                 If needed ghost times of 2:29.45 will be used.                 

Team : BAB
Total Time :  5:54.20   Rank : 1   11 Place Points
 Bib Class     Name                   Run 1        Run 2      Combined      Used
________________________________________________________________________________
   2 A     Henderson, Macintyre     1:00.81 (1)    56.55 (2)  1:57.36 (2) (2) *
  22 A     Blanchard, Jack          1:01.23 (4)    56.75 (3)  1:57.98 (4) (4) *
  30 A     Robinson, Sean           1:01.93 (6)    56.93 (6)  1:58.86 (5) (5) *
  13 A     Deluca, Dougie           1:02.65 (13)   57.61 (15) 2:00.26 (13)(12)
  45 B     Wolfson, Eli             1:04.06 (24)   58.96 (25) 2:03.02 (24)(19)
  38 A     Boland, John             1:05.02 (31)   59.38 (29) 2:04.40 (29)(6) 

Team : CLKSN
Total Time :  5:55.82   Rank : 2   10 Place Points
 Bib Class     Name                   Run 1        Run 2      Combined      Used
________________________________________________________________________________
   7 A     Daigle, Thomas           1:00.83 (2)    56.81 (5)  1:57.64 (3) (3) *
  17 A     Yoviene, Andrew          1:02.15 (8)    56.78 (4)  1:58.93 (6) (1) *
  41 A     Mrak, Colden             1:01.73 (5)    57.52 (12) 1:59.25 (7) (6) *
  53 B     Curtis, Griffin          1:03.32 (18)   57.30 (8)  2:00.62 (14)(13)
  34 A     Murray, Greg             1:03.73 (22)   57.42 (10) 2:01.15 (15)(2) 
  47 B     Lacasse, Nick            1:03.29 (16)   58.44 (21) 2:01.73 (20)(16)
  50 B     Frankowski, Asa          1:05.46 (34)   59.60 (31) 2:05.06 (31)(7) 
  56 B     Kane, Matthew            1:05.60 (36) 1:00.15 (33) 2:05.75 (34)(27)
  26 A     Riley, Ryan                  DNF          DNS                      

Team : CAST
Total Time :  5:56.30   Rank : 3   19 Place Points
 Bib Class     Name                   Run 1        Run 2      Combined      Used
________________________________________________________________________________
   1 A     Rechberger, Paul         1:01.15 (3)    55.83 (1)  1:56.98 (1) (1) *
  21 A     Eriksson, Oskar          1:02.29 (11)   57.01 (7)  1:59.30 (8) (7) *
  12 A     Klindic, Jan             1:02.43 (12)   57.59 (14) 2:00.02 (12)(11)*
  29 A     Smith, Anton             1:03.61 (21)   57.67 (17) 2:01.28 (16)(14)
  37 A     Kelly, Connor            1:03.41 (19)   58.19 (19) 2:01.60 (17)(3) 
  51 B     Heald, Cameron           1:04.10 (25)   57.54 (13) 2:01.64 (19)(15)
  59 B     Sheehan, Neil            1:04.20 (26)   59.12 (27) 2:03.32 (25)(20)
  44 B     Lawrence, Carter         1:04.84 (29)   58.67 (23) 2:03.51 (26)(21)
  54 B     Klosterman, Paul         1:04.91 (30)   59.04 (26) 2:03.95 (28)(23)
  48 B     Yopp, Christopher        1:05.38 (33)   59.27 (28) 2:04.65 (30)(24)
  57 B     Hirschbuhl, Michael      1:05.65 (37) 1:00.58 (37) 2:06.23 (36)(28)
  62 B     Borden, Andrew           1:06.57 (41) 1:00.45 (36) 2:07.02 (38)(30)
  61 B     Bedell, Nathan           1:07.70 (43) 1:01.61 (42) 2:09.31 (42)(32)

Team : UCONN
Total Time :  5:59.63   Rank : 4   27 Place Points
 Bib Class     Name                   Run 1        Run 2      Combined      Used
________________________________________________________________________________
  14 A     Demuyt, Joseph           1:02.26 (10)   57.47 (11) 1:59.73 (9) (8) *
  23 A     White, Michael           1:02.25 (9)    57.65 (16) 1:59.90 (10)(9) *
  31 A     Ilies, Vlad Maximilian   1:02.66 (14)   57.34 (9)  2:00.00 (11)(10)*
  49 B     Riley, Aidan             1:03.31 (17)   58.87 (24) 2:02.18 (22)(17)
  52 B     Wilson, Ethan            1:07.96 (46) 1:01.81 (44) 2:09.77 (44)(34)
  46 B     Hueglin, Roger           1:07.86 (45) 1:02.31 (48) 2:10.17 (45)(11)
  55 B     Fanning, Nathaniel       1:08.33 (48) 1:02.49 (49) 2:10.82 (48)(37)
  39 A     Spencer, Fitch               DNS                                   
  60 B     Story, Maxwell               DNF      1:08.53 (55)                 
  58 B     Dewitt, Eric                 DNF          DNS                      
   4 A     Chambers, Brian          1:02.12 (7)      DNS                      

Team : STA
Total Time :  6:12.68   Rank : 5   33 Place Points
 Bib Class     Name                   Run 1        Run 2      Combined      Used
________________________________________________________________________________
   5 A     Page, Benji              1:03.27 (15)   58.48 (22) 2:01.75 (21)(5) *
  32 A     Heald, Lucas             1:04.27 (28)   58.41 (20) 2:02.68 (23)(18)*
  15 A     Conrad, Alexander        1:06.26 (40) 1:01.99 (46) 2:08.25 (41)(10)*
  24 A     Wirth, Joseph            1:08.50 (49) 1:01.91 (45) 2:10.41 (46)(35)

Team : UMF
Total Time :  6:15.38   Rank : 6   76 Place Points
 Bib Class     Name                   Run 1        Run 2      Combined      Used
________________________________________________________________________________
  36 A     Paradis, Curtis          1:04.26 (27)   59.39 (30) 2:03.65 (27)(22)*
  20 A     Stevens, Jedediah        1:04.01 (23) 1:01.13 (39) 2:05.14 (32)(25)*
  28 A     Lindsay, Axel            1:05.59 (35) 1:01.00 (38) 2:06.59 (37)(29)*
  43 A     Higgins, Benjamin        1:11.55 (53) 1:05.41 (52) 2:16.96 (52)(13)
  10 A     Farrington, Kyle             DNF        59.92 (32)                 

Team : UMASS
Total Time :  6:23.86   Rank : 7   72 Place Points
 Bib Class     Name                   Run 1        Run 2      Combined      Used
________________________________________________________________________________
   6 A     Byron, Brendan           1:05.75 (38) 1:00.36 (35) 2:06.11 (35)(8) *
  25 A     Martin, John             1:06.96 (42) 1:01.15 (40) 2:08.11 (40)(31)*
  16 A     Glickman, Jonah          1:07.85 (44) 1:01.79 (43) 2:09.64 (43)(33)*
  33 A     Costello, Jeffrey        1:08.31 (47) 1:02.15 (47) 2:10.46 (47)(36)
  40 A     Kirley, Mason            1:08.59 (50) 1:03.66 (50) 2:12.25 (49)(38)
                
Team : MIT
Total Time :  6:36.51   Rank : 8   77 Place Points
 Bib Class     Name                   Run 1        Run 2      Combined      Used
________________________________________________________________________________
   9 A     Noel, Jeremy             1:05.27 (32) 1:00.26 (34) 2:05.53 (33)(26)*
  19 A     Chamberlin, Thatcher     1:10.22 (52) 1:04.89 (51) 2:15.11 (50)(39)*
  27 A     Popov, William           1:10.13 (51) 1:05.74 (53) 2:15.87 (51)(12)*
  35 A     Merchan, David           1:14.83 (54) 1:07.61 (54) 2:22.44 (53)(14)
  42 A     Smith, Daniel            1:16.82 (55) 1:11.86 (56) 2:28.68 (54)(40)

Team : NEC
Total Time :  7:00.53   Rank : 9   2 Ghost Times Used   114 Place Points
 Bib Class     Name                   Run 1        Run 2      Combined      Used
________________________________________________________________________________
   8 A     Laurent, Calixte         1:03.47 (20)   58.15 (18) 2:01.62 (18)(4) *
  18 A     White, Matt                      DSQ      DNS                      

Team : BROWN
Total Time :  7:06.05   Rank : 10   2 Ghost Times Used   119 Place Points
 Bib Class     Name                   Run 1        Run 2      Combined      Used
________________________________________________________________________________
   3 A     Montgomery Aasberg, Fil  1:05.78 (39) 1:01.36 (41) 2:07.14 (39)(9) *




20-01-18 /                          LIST: NLM0918                        GM0 / 3
--------------------------------------------------------------------------------
DATA PROCESSING BY SPLIT SECOND TIMING                                          TIMING
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ NEW PAGE ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

//